Dywersyfikacja majątku – ulokuj środki w złoto bulionowe

Bulionowe złoto dywersyfikacja majątku
Bulionowe złoto dywersyfikacja majątku

W okresie, gdy rządy państw mają chęć kontrolować cały świat, przy tym zadłużając się wzajemnie na kwoty, jakich w żaden sposób nie da się spłacić, a wartość rosnących odsetek prędzej czy później będzie musiało doprowadzić do zbankrutowania kolejnych systemów bankowości, należy pomyśleć o zabezpieczeniu swojego kapitału w zdywersyfikowany sposób.

Mogłoby to dotyczyć pozyskania dolarów, ale także należy zadbać o to, aby mieć rzeczy materialne, bo zapisy wirtualne (na przykład certyfikaty) to wątpliwa idea, która nadaje się co najwyżej na spekulacje (inwestycje krótkoterminowe). Z kolei prywatna własność jak złoto – to zwykle prezentuje jakąś wartość i do tego są to części niezbędne do przeżycia (miejsce zamieszkania).

Złoto w sztabkach bywa minimalnie tańsze od monet bulionowych. W ramach samych ekspertów od zakupu pojawiają się odmienne zdania, gdy chodzi o najbardziej popularną na świecie bulionową monetę: Krugerrand. Oprócz rozpoznawalności główną jej pozytywną cechą bywa trwałość (na użytkowanie, jeżeli moneta ta miałaby być środkiem obrotowym handlu), gdyż jest ona utwardzana dodatkiem miedzi. To moneta z 22 karatowego złota, pozostałe wcześniej sygnalizowane nazwy są z czystego złota, czyli 24 karatowego. I tu uwaga: cechą wspólną jest fakt, że każda zawiera jedną uncję czystego złotego kruszcu, dlatego ta z domieszką miedzi jest oczywiście cięższa od wagi 1oz.

Pamiętajmy też, iż w przypadku monet bulionowych nie ma istotnego znaczenia tzw. stan menniczy zachowania złotego bilonu, liczy się jej waga, aby nie ubyło złota. Oczywiście im mniej zarysowań, tym w łatwiejszy sposób można odsprzedać monety. No a co jest przyczyną, że nie sztabki? W ich przypadku także należy dbać o poziom rozpoznawalności, z tego powodu powinno się kupować nie lokalne wytopy, ale np. ze Szwajcarii, np. o oznaczeniu znakiem Argor-Heraeus.

W tym miejscu ważna sprawa: powinny to być sztabki mające akredytację (Londyńska Giełda Złota). Każda z nich ma niepowtarzalny numer i najlepiej by była zamknięta w hermetyczne przezroczyste plastikowe pudełko. Sprzedawca jest w stanie dodać także dodatkowo certyfikat z indywidualnym numerem sztabki, w przypadku monet tego typu niepowtarzalnych oznaczeń się nie spotyka, dlatego i certyfikaty dużego sensu nie mają.

Sprzedaż złota ma zerową stawkę VAT, co dla osób prywatnych istotne może być to, aby nabywać od spółek handlujących. Kupić należy u dobrego dilera metali szlachetnych, a takich jest w Polsce mało, a do tego trudno polecić takiego. Z pewnością w banku będzie znacznie drożej. Jest szansa, aby pozyskać monety osobiście w sporych miastach w siedzibie handlarza, wcześniej anonsując się przez telefon.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s